HRUBÁ STAVBA

Pojem "hrubá stavba" si každý vykládá po svém. Firmy i stavebníci si ho vykládají podle svého a hlavně podle smlouvy - proto si vždy musíte pozorně přečíst samotnou smlouvu, aby nedocházelo k nepříjemnostem, které se řeší na poslední chvíli. Samotná specifikace pojmu hrubá stavba vznikla na konci osmdesátých let dvacátého století.

 

Základem bylo rozdělování stavebního procesu na hlavní stavební výrobu a na práce přidružené stavební výroby.

HLAVNÍ A PŘIDRUŽENÁ STAVEBNÍ VÝROBA

Hlavní stavební výroba obnáší vyhotovení základů a všech přiléhajících nosných konstrukcí (vodorovných, svislých) a příček. Součástí je také stavba krovu a zastřešení. V současné době lze do hlavní výroby zahrnout zbudování spodní stavby (výkopové práce, základová deska, popř. sklepní prostory, včetně obvodového zdiva) a výplně otvorů (u stavby na klíč záleží na uzavřené smlouvě a na zhotoviteli, co si pod pojmem hrubá stavba představuje).

 

Základem přidružené stavební výroby je úprava vnějších i vnitřních povrchů a řemesla (kamenictví, tesařství), která patří k dokončení stavby (konečné úpravy stěn, podlah, podhledů apod.).

 

Souhrnně se dá říci, že hrubá stavba je postavení surového domu bez estetické úpravy, jež zahrnuje níže uvedené fáze.

FÁZE HRUBÉ STAVBY

01 Zemní výkopové práce

02 Přípojky inženýrských sítí a vodorovné rozvody v základech

03 Základová spára + základová deska

04 Svislé nosné konstrukce

05 Vodorovné nosné konstrukce (stropy nad suterénem, nad běžným podlažím)

06 Vnitřní zdivo včetně překladů a věnců

07 Střešní konstrukce (krov, atika, komín, prostupy aj.)

08 Izolace vodorovných a svislých konstrukcí

POZOR: VYMRZNUTÍ HRUBÉ STAVBY DOMU
Z dob minulých se dochoval přežitek vymrznutí hrubé stavby. Tento počin se prováděl zejména v dřívějších letech, kdy se stavělo z tradičních pálených materiálů. V současné době chce každý z nás bydlet rychle, a tak se stavba zhotovuje v řádu klidně i měsíců - čemuž odpovídají i dnešní technologie ve stavebnictví.

Ovšem nechat stavbu projít mrazem se stále doporučuje, poněvadž nosné zdivo může vyzrát a dodatečně se dotvarovat (brání vzniku možných trhlin). Ikdyž se může pro někoho z Vás jednat o přežitek, pokud necháte přes zimu hrubou stavbu jak se říká "přemrznout", rozhodně se nic špatného nestane - spíše naopak.

 

Stavba se před zimou vybaví střešní krytinou (aby nezatékalo), výplněmi otvorů (dveřních, okenních) a poté se sama temperuje (zahřívá), při čemž se dá během zimy provést kompletace interiéru. Přes zimu můžete dělat spousty vnitřních prací a díky tomu si udělat náskok jakmile začne být na jaře lepší počasí a budete mít čas a elán do finalizace stavby, oken a dalších nezbytných částí Vašeho nového domu.