ZÁKLADOVÁ DESKA

Základová deska je základní stavbení kámen celého domu. A to bez debat. Přesně tak, jak postavíte základovou desku se bude odvíjet celá stavba. Proto je rozhodně nezbytné dát si velký pozor na rovinu, přenost a všechny detaily, které jsou při stavbě základové desky potřebné.

Mnoho kutilů se snažilo stavit základovou desku svépomocí - nicméně se v závěru stejně obrátili na profesionální stavební firmu, která udělá základovou desku podle platných norem, s jasnou přesnotí a hlavně z kvalitních materiálů a podle daných podkladů.

01 ZAČÍNÁME ON NULY

Doslova a do písmene. Je důležité, stanovit tzv. nulu - tedy jasnou výšku budoucích podlah v domě. Dům nesmí být v žádném případě utopený, protože byste při každém větším dešti měli problémy s vodou - což rozhodně nechcete. Stejně tak se vyvarujte příliš vysokým základům. Nechcete přece být jako na větrné hůrce.

 

Základy vašeho budoucího domu by měl vyměřit geodet, který vám zmíněnou nulu stanoví. Následuje skrývka, kterou srovnáte terén. Vybranou hlínu neodvážejte. Nechte ji na pozemku, budete ji ještě potřebovat.

Rozhodně nic nepodceňujte a držte se pravidla - dvakrát měř, jednou řež.

02 BETONUJEME ZÁKLADOVÉ PÁSY 

Standardně se v České republice staví základy rodinných domů do hloubky 80 cm (od nuly), jejich šířka se potom pohybuje od 30 do 50 cm. Šířku a hloubku základových pasů by měl určit statik. Bere v potaz především stavební materiál, sílu obvodových zdí, složení půdy, výskyt spodní vody a další. Dno základových pasů vysypte štěrkem a následně vylijte kvalitním betonem. Pro lepší soudržnost se ztraceným bedněním zapíchejte do základových pasů betonářskou výztuž (tzv. roxory).

02 POKLÁDÁME ZTRACENÉ BEDNĚNÍ 

V případě, že stavíte základovou desku ve svažitém terénu, je pravděpodobné, že budete potřebovat vyzdít ztracené bednění. Jedná se o duté betonové tvárnice, které se vylévají betonem a stávají se tak součástí základové desky. Do každého řádku ztraceného bednění položte roxory (konce připevněte k sobě vázacím drátem), čímž zaručíte soudržnost základů.

02 BETONOVÁNÍ ZÁKLADOVÉ DESKY 

Vrchní betonová vrstva základové desky je silná zhruba 10-15 cm. Zbývající prostor v základech vyplňte materiálem ze skrývky, cihlami, štěrkem a podobně. Je ale velmi důležité nasypaný materiál dokonale zhutnit. Jinak se může stát, že by se deska místy propadala.

 

Po celé ploše základové desky umístěte kari sítě, které se na stranách budou minimálně 30 cm vzájemně překrývat. Kari sítě nesmí být v kontaktu se zeminou, uložte je například na cihly nebo zakoupené speciální nosiče. Následuje vylití základové desky betonem a dokonalé uhlazení do roviny.

RADA ZÁVĚREM:  Základovou desku je nutné pravidelně kropit vodou, zejména v parních letních dnech, a to až 3x denně. Slunce by beton vysušilo a popraskal by. Deska musí minimálně měsíc tvrdnout. Teprve potom můžete pokračovat se zděním obvodových zdí.